Aparat cyfrowy kontra lustrzanka cyfrowa


Ten wpis kieruję przede wszystkim dla osób niedoświadczonych w branży fotograficznej, postaram się przedstawić problem dla profesjonalistów banalnym, a dla laików kluczowy. Poza tym każdy z nas był kiedyś na początku kariery związanej z fotografią i doskonale wie, jak trudny jest pierwszy wybór aparatu, lustrzanki, obiektywu, zestawu oświetlenia, statywu, a nawet plecaków i walizek, w których będziemy przechowywać wszystkie skarby.

Zastanawiając się nad wyborem aparatu cyfrowego, wiele osób rozważa większą inwestycję w lustrzankę cyfrową, która wymaga więcej uwagi, ale również oferuje znacznie korzystniejsze efekty. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, lustrzanka cyfrowa jest elastyczna i pozwala nam na zmianę obiektywu oraz jej budowa jest bardziej zaawansowana, a co za tym idzie mamy możliwość lepszego uchwycenia rzeczywistości. Natomiast aparaty cyfrowe posiadają szereg funkcji, pozwalające na dopasowanie działania niewymiennego obiektywu do panujących warunków.

Co wybrać?

Mówienie o różnicach i rozważanie wad oraz zalet jest bardzo proste, ale najważniejsze jest dopasowanie zestawu fotograficznego do naszych umiejętności oraz potrzeb.

Na początku zastanówmy się, do czego będziemy wykorzystywać swój nowy nabytek. Jeśli interesujemy się fotografowaniem i chcielibyśmy rozwijać swoje umiejętności, potrzebujemy odpowiednich warunków do osiągania coraz lepszych wyników. Korzystniejszym wyborem dla osób zdecydowanych na rozbudowywanie tego hobby będzie lustrzanka cyfrowa, ale pamiętajmy, że taki sprzęt wymaga uzupełnienia odpowiednio dobranym obiektywem.

Osoby lubiące robić zdjęcia na spotkaniach rodzinnych, podczas wypadów ze znajomymi lub innych codziennych zdarzeń, nie będą miały czasu na naukę obsługi zaawansowanej technologii, ciągłą zmianę obiektywów, a pakowanie i zabieranie ze sobą wielu narzędzi będzie kłopotliwe i uciążliwe. W tym przypadku zdecydowanie polecam klasyczny aparat cyfrowy, który sprosta wymaganiom i jednocześnie nie będzie sprawiał problemów technicznych, a robienie zdjęć będzie dobrą zabawą i kreatywnym uzupełnieniem podczas wielu miłych chwil.

Moja opinia

Mój pierwszy aparat był jednym z najprostszych modeli na rynku i kupując go, nie spodziewałam się, że będzie kluczem do wspaniałej przygody związanej z fotografowaniem. Pamiętam, jak próbowałam zrobić nim doskonałe zdjęcia, oczywiście bez skutku, ale to dzięki niemu doceniałam jakość wykonywanych fotografii kolejnymi aparatami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s